Planowane zmiany w zakresie wprowadzenia KSeF

Pierwotnie wprowadzenie obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF miało nastąpić od 1 lipca 2024 roku. Jednakże zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, ten obowiązek zostaje odroczony w czasie. Ponadto, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie zmian w zakresie planowanego e-fakturowania.

Jakie są najważniejsze zmiany – KSeF

  • ujednolicenie momentu obowiązkowego wdrożenia KSeF – pierwotnie miał to być 1 lipca 2024 roku dla czynnych podatników VAT oraz 1 stycznia 2025 roku dla podatników z VAT zwolnionych- obecnie data ma być ta sama;
  • odroczenie momentu obowiązkowego wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF w przypadku wystawiania paragonów z NIP uznawanych za faktury czy też wystawiania faktur w kasach rejestrujących – przed zmianami obowiązek e- fakturowania dla tych przypadków miał wejść w życie bezwzględnie do 1 stycznia 2025 roku;
  • odroczenie stosowania kar za nie wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF – pierwotnie miały być one stosowane od 1 stycznia 2025 roku;
  • umożliwienie wystawiania faktur konsumenckich – czyli dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej – w KSeF (zapewnianie dostępu anonimowego do faktury w KSeF za pomocą kody QR);
  • umożliwienie wystawiania elektronicznych faktur „off-line” poza KSeF z kodem QR wszystkim podatnikom- z możliwością ich wprowadzenia do KSeF kolejnego dnia roboczego;
  • odsunięcie w czasie obowiązku, by podawać numer KSeF przy płatnościach, m.in. w ramach MPP (do tej pory z przepisów wynikało, że w przypadku płatności w ramach MPP będzie konieczność podawania numeru KSeF już od 1 lipca 2024 roku, a przy płatnościach pomiędzy czynnymi podatnikami VAT- od 1 stycznia 2025 roku).

KSeF – uproszczenia dla przedsiębiorców

Dodatkowo, Ministerstwo Finansów ma w planach wprowadzenie uproszczenia dla przedsiębiorców „wykluczonych cyfrowo”, polegającego na wprowadzeniu okresu przejściowego, w którym wciąż będzie można stosować faktury papierowe. Dotyczyć to będzie tych podatników, dla których wdrożenie KSeF okaże się problematyczne, a wartość i skala wystawianych faktur będzie nieznaczna (faktury nieprzekraczające 450 zł, łączna suma faktur w miesiącu nieprzekraczająca 10 000 zł).

Ministerstwo Finansów, biorąc pod uwagę zgłoszenia sygnalizujące brak możliwości przesłania przez KSeF załączników, ma również w planach umożliwienie dodawania do faktury załączników za usługi telekomunikacyjne, media oraz inne „zbiorcze”.

Z informacji podanych przez Ministerstwo Finansów wnioskujemy, że proponowane rozwiązania będą przedstawiane do konsultacji jako propozycje zmian do ustawy o VAT. Z kolei na przełomie kwietnia oraz maja tego roku zostanie ogłoszona data odsunięcia w czasie obowiązkowego KSeF.

Warto wspomnieć, że w związku z wprowadzeniem KSeF Ministerstwo Finansów planuje uruchomić szkolenia dla podatników. Szkolenia odbędą się w urzędach skarbowych od maja 2024 roku. Będą dostępne zarówno w formie stacjonarnej, jak i online.

Na szkoleniach przedstawione zostaną kwestie, które mogą najbardziej nurtować przedsiębiorców. Uczestnicy będą mogli umówić się na indywidualne spotkania w tym obszarze.

W lipcu 2024 roku uruchomiona zostanie infolinia Krajowej Informacji Skarbowej. Infolinia będzie udzielać wsparcia merytorycznego i technicznego wszelkim podmiotom. Dotyczy to zarówno podatników indywidualnych, biur księgowych, jak i przedstawicieli firm tworzących oprogramowanie do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych.

Podziel się swoją opinią