Kluczowe terminy podatkowe w grudniu – przygotuj się na koniec roku!

Koniec roku zawsze wzbudza wiele emocji. To gorący czas, nie tylko ze względu na przygotowania świąteczne, ale również ze względu na nieubłaganie mijające terminy. Przedsiębiorcy, w tym osoby odpowiedzialne za księgowość i podatki, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że niedotrzymanie terminów podatkowych w roku obrotowym może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Jeśli chcesz ich uniknąć i być dobrze przygotowanym, nie tylko na święta, czytaj dalej.

Uniknięcie statusu podatnika CIT przez spółkę jawną

Jeśli wspólnikami spółki jawnej, która ma siedzibę lub zarząd na terenie Polski, są nie tylko osoby fizyczne, spółka uzyska status podatnika CIT. Dzieje się tak w sytuacji, gdy spółka nie dopełni określonych obowiązków. 

Co do nich należy?

Przede wszystkim złożenie informacji CIT-15J o podatnikach CIT oraz o podatnikach PIT przed rozpoczęciem kolejnego roku obrotowego. Jeśli pokrywa się on z końcem roku kalendarzowego, należy dopełnić wszelkich formalności do końca grudnia.

Zaniechanie będzie skutkowało automatycznym uzyskaniem statusu podatnika CIT w kolejnym roku, a to z kolei może negatywnie wpłynąć na obciążenia podatkowe.

Pamiętaj, że dokument ten musi być złożony zarówno do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla spółki, jak i dla wspólników osiągających dochody z tej spółki.

Grupowa dokumentacja cen transferowych

Warto wiedzieć, że podmioty powiązane, których przychody przekroczyły 200 mln zł, mają obowiązek sporządzenia grupowej dokumentacji cen transferowych.

I tak dla przykładu, dokumentacja za 2023 r. powinna być gotowa do 31 grudnia 2024 r. Co ciekawe, możesz sporządzić dokumentację w języku angielskim, jednak na żądanie organu podatkowego musisz dostarczyć jej tłumaczenie na język polski w ciągu 30 dni. Pamiętaj, że sporządzenie dokumentacji wymaga precyzyjnego ujęcia transakcji między podmiotami powiązanymi, co najlepiej powierzyć ekspertom.

Informacja o realizowanej strategii podatkowej

Czy wiesz, że podatnicy, których przychody przekraczają równowartość 50 mln EUR, a także podatkowe grupy kapitałowe należą do podmiotów, na których spoczywa obowiązek sporządzania i publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej?

Powodów, dla których powinni to zrobić, jest co najmniej dwa.

  1. Pierwszy, dość oczywisty, wiąże się z możliwością nałożenia kary finansowej do 250 000 zł. 
  2. Drugi, mniej oczywisty, ale równie istotny, pozwala budować transparentny wizerunek wobec kontrahentów i organów podatkowych, a to zawsze wpływa na lojalność i zaufanie obecnych i przyszłych klientów.

Warto pamiętać o tym, że takie sporządzenie należy opublikować na stronie internetowej lub stronie podmiotu powiązanego do 31 grudnia.

Terminy dla podatników karty podatkowej i prowadzących PKPiR 

Do 7. dnia każdego miesiąca podatnicy, którzy opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej, są zobligowani do jego opłacenia za miesiąc ubiegły na rachunek urzędu skarbowego. W minionym, 2024 roku, termin zapłaty upływał 30 grudnia (z powodu przesunięcia terminu wynikającego z dnia wolnego).

Ważne! Przypominamy, że karta podatkowa jest pomniejszana o 19% składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej w trakcie roku podatkowego. 

To nie koniec ważnych informacji. Warto wspomnieć jeszcze o sporządzeniu i wpisaniu do PKPiR spisu z natury.

Brzmi to dość enigmatycznie, jednak już rozwiewamy wszelkie wątpliwości. W tym wypadku chodzi o obowiązek, który dotyczy towarów handlowych, materiałów, produkcji w toku, a także innych składników majątku na dzień np. 31 grudnia 2024 r.

Czemu ma służyć spis z natury?

Jego zadanie jest dość proste. Stanowi ważny element zamknięcia roku podatkowego. Z tego też względu służy do dokładnego rozliczenia dochodów. W spisie z natury nie uwzględnia się wyposażenia ani środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Jeśli, zgodnie z wymogami, zostanie sporządzony na koniec roku, np. 2024, określany jest również jako spis z natury na dzień 1 stycznia (w tym wypadku 2025 roku).

Podsumowanie i rekomendacje

Choć w grudniu chętniej myślimy o planach noworocznych, warto – zanim przejdziemy do etapu tworzenia nowych strategii – uporządkować to, co wymaga naszego zaangażowania. Zwłaszcza po stronie finansów i księgowości. Przestrzeganie grudniowych terminów to nie jest żadna fanaberia, tylko obowiązek, kluczowy dla zachowania porządku w rozliczeniach i uniknięcia potencjalnych kar.
Jeśli chcesz trzymać rękę na finansowym pulsie, skorzystaj ze wsparcia ekspertów. Pełna księgowość, to pełny spokój.

Podziel się swoją opinią