Pełna księgowość, pełny spokój
Jak poprawić płynność finansową spółki? 10 skutecznych strategii
Jeśli w Twojej firmie na dobre zagościły niepewność, brak stabilności i przeraźliwe oczekiwanie na kolejny przelew od klienta najprawdopodobniej masz problemy z płynnością finansową. Poniżej przedstawiamy 10 skutecznych strategii, dzięki którym dowiesz się, jak poprawić płynność finansową firmy. Nie czekaj na najgorsze. Zacznij działać zanim będzie za późno.
Czym jest płynność finansowa?
Najprościej rzecz ujmując, płynność finansowa to zdolność firmy do terminowego regulowania swoich obowiązków finansowych. Należą do nich opłacanie wszelkich zobowiązań, w tym rachunków, pensji, wydatków, podatków i kosztów stałych.
Przedsiębiorstwo, które traci płynność finansową, nie tylko ryzykuje opóźnieniami w płatnościach, ale również może popaść w ogromne zadłużenia. Te z kolei, zwłaszcza jeśli przewyższają wysokie zyski, mogą prowadzić nawet do upadłości firmy.
Jak to możliwe?
Jeśli w Twojej organizacji brakuje środków na pokrycie bieżących kosztów, a ostateczna różnica między wydatkami, które ponosisz, a przychodami, które uzyskujesz, jest zbyt duża – zamiast rozwijać biznes, walczysz o przetrwanie. Dlatego, jeśli nie chcesz stracić zaufania partnerów biznesowych, ani nie chcesz niepotrzebnie obciążać spółki spłatą zobowiązań i związanych z nimi kar, czytaj dalej.
Jak zapobiegać problemom z płynnością w Twojej firmie?
Warto pamiętać, że chwilowa utrata płynności finansowej nie jest równoznaczna z bankructwem. Niemniej konsekwencje, jakie ze sobą niesie, mogą być odczuwalne dla spółki.
Zwłaszcza przedsiębiorca, którego biznes jest zależny od sezonowości, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jedna pomyłka może wywołać lawinę przykrych doświadczeń. Niektórzy sprzedawcy, rolnicy, architekci, branża budowlana, modowa, transport i logistyka, a także turystyka i hotelarstwo są zależni od wielu czynników zewnętrznych. W ich przypadku utrata płynności finansowej może być równie nieprzewidywalna, co wynik rzutu monetą na wietrze. Pojawia się pytanie – czy w takiej sytuacji w ogóle warto zajmować się płynnością finansową? Oczywiście, że tak! Bez względu na to, w jakiej branży pracujesz, możesz zapanować nad swoimi finansami.
10 skutecznych strategii, by poprawić płynność finansową firmy
1. Dyscyplina finansowa a brak płynności
Duże zyski nie muszą iść w parze z dużymi wydatkami. To oczywiste, że pojawia się pokusa, by ulec zakupowym szaleństwom, ale – nie ma co ukrywać – w takiej sytuacji warto przypomnieć sobie o tym, że czynsz, opłata za leasing, pensja pracowników, podatek i ZUS są stałe.
Dlatego planuj wydatki z odpowiednim wyprzedzeniem. Wszystkie koszty, jakie ponosi firma (stałe i zmienne) odnotowuj. Utrzymując kontrolę nad wydatkami, zapobiegniesz sytuacjom, które ostatecznie mogą zniszczyć Twoją reputację.
Dyscyplina finansowa pomoże Ci budować wizerunek rzetelnego partnera biznesowego. Co więcej, mając pełną kontrolę nad finansami, będziesz podejmować świadome decyzje biznesowe, a poprawa płynności finansowej okaże się łatwiejsza niż myślisz.
2. Dywersyfikacja przychodów
Jeśli jest to możliwe, postaraj się szukać różnych możliwości sprzedażowych. Poszerzaj swoją grupę docelową i wykorzystuj martwy sezon na chwilową zmianę strategii. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę, zwłaszcza gdy prowadzisz biznes obarczony sezonowością. Szukaj innych rozwiązań i postaraj się je dopasować do swojej oferty.
Przykład? Jeśli pracujesz w branży turystycznej, zastanów się, co możesz zaoferować potencjalnym klientom poza szczytem sezonu. Być może będą to jakieś warsztaty albo atrakcje, które nie są zależne od pogody.
3. Dobry marketing i sprzedaż, czyli jak zwiększyć płynność finansową
Wykorzystaj Twój biznesowy czas, sezon i potencjał, jaki masz, na 100%. Wydłużaj sezony i szukaj klientów zanim ich będziesz potrzebować. Nie czekaj na przestój ani nie stój z założonymi rękami. W końcu dobrze wiesz o tym, że świąteczne promocje nie muszą zaczynać się w grudniu. Odpowiednio wcześniej przygotowana strategia sprzedażowa, dobra oferta i cyklicznie pojawiające się nowości w sklepie mogą przełożyć się na wynik finansowy Twojej firmy. Nawet poza sezonem.
4. Poduszka finansowa
Ostatnie lata, w tym COVID, wybuch wojny pokazały, że firmy, które z wyprzedzeniem nie zadbały o finanse, w tym oszczędności, bardzo szybko zderzyły się z trudną rzeczywistością. Niekiedy wystarczy jedna nieopłacona faktura, by koszty prowadzenia działalności stały się ciężarem, który utrudnia wzrost i prowadzi w stronę bankructwa. Dlatego, jeśli nie chcesz stracić płynności finansowej, zabezpiecz się na wypadek nagłych wydarzeń. Świetną opcją mogą okazać się lokaty oszczędnościowe.
5. Faktoring
Faktoring to usługa finansowa, w której firma (tzw. faktorant) sprzedaje swoje należności z wystawionych faktur faktorowi (najczęściej bankowi lub instytucji faktoringowej). W zamian otrzymuje natychmiastową wypłatę środków, zwykle od 80% do 100% wartości faktury.
Jak to wygląda w praktyce?
- Firma wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności (np. na 60 dni).
- Faktor wypłaca firmie większość należności, niemal od razu po wystawieniu faktury.
- Po opłaceniu faktury, faktor zostawia sobie prowizję, a pozostałą kwotę przesyła do firmy.
Dzięki temu rozwiązaniu masz gwarancję natychmiastowego dostępu do gotówki, co bezpośrednio przekłada się na utrzymanie płynności finansowej w firmie. To jedna z alternatyw dla kredytów obrotowych. Jedyne, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na to rozwiązanie, to koszty usługi i ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta. W tym drugim przypadku odpowiedzialność finansowa spoczywa na firmie.
6. Odpowiednie zarządzanie finansami
Procedury, np. dotyczące terminów płatności w spółce, przyspieszenie fakturowania i egzekwowanie należności to podstawa dla spójnej strategii finansowej firmy. Zarządzanie finansami to proces, na który składają się planowanie, organizacja, kontrolowanie i monitorowanie zasobów finansowych spółki.
Każdy z tych etapów jest równie ważny. Jedynie kontrolując koszty, planując budżet i utrzymując rezerwę finansową, możesz realnie wpłynąć na pozycję Twojej firmy. Pamiętaj, płynność finansowa to nie tylko wysokie przychody, ale również efekt skutecznego zarządzania tym, co już masz.
7. Unikanie nadmiernego zadłużenia
By utrzymać płynność finansową musisz dostosować politykę rozwoju firmy do warunków rynkowych. To oczywiste, że inwestując w rozwój, inwestujesz w przyszłość prowadzonego biznesu. Niemniej racjonalne podejście do zaciągania zobowiązań finansowych zawsze popłaca. Dlatego zanim zdecydujesz się na kredyt lub innego rodzaju zadłużenie, sprawdź, czy rzeczywiście Cię na to stać.
8. Inwestycja w rozwój i nowe technologie
Nowe technologie usprawniają procesy. Utrzymywanie konkurencyjności w strategii długofalowej przekłada się również na płynność finansową spółki. Oczywiście, inwestycje tego rodzaju zwykle wiążą się z wysokim poziomem ryzyka, a także z dużymi nakładami początkowymi. Dlatego tak ważne jest, by mimo zasadności tych działań, pamiętać o tym, by oczekiwanie na zwrot z inwestycji nie obciążyło zbytnio firmy w codziennym funkcjonowaniu.
Inwestycje w rozwój i technologie to krok w stronę przyszłości. Muszą jednak być realizowane z rozwagą. Z jednej strony mogą poprawić płynność finansową przez wzrost przychodów i redukcję kosztów, z drugiej – nadmierne wydatki lub błędne decyzje inwestycyjne mogą czasowo osłabić płynność. Kluczem jest zrównoważone podejście i dobre zarządzanie finansami.
9. Weryfikacja kontrahenta
Weryfikacja kontrahentów to kluczowy krok w zarządzaniu finansami spółki. Chroni przed ryzykiem utraty płynności i pozwala na budowanie stabilnych, długoterminowych relacji biznesowych. Pamiętaj, że lepiej poświęcić czas na sprawdzenie partnera biznesowego, niż później mierzyć się z kosztownymi konsekwencjami.
Jeśli Twój kontrahent okaże się niewypłacalny, Twoja firma może stracić dostęp do środków potrzebnych na pokrycie stałych zobowiązań. Kluczem, jak zwykle, rozwaga.
10. Monitoring finansów
Choć w pewnym stopniu ta kwestia pojawiała się w innych strategiach, koniecznie należy jej się osobne miejsce w tym zestawieniu. Regularne monitorowanie finansów spółki to podstawa. Tylko w ten sposób możesz z wyprzedzeniem wykryć problemy, takie jak zbliżające się zatory pieniężne. Poświęcając czas na tego rodzaju aktywności będziesz lepiej planować wydatki, a także zapobiegniesz niepotrzebnym zadłużeniom.
Jeśli chcesz zadbać o płynność finansową spółki, potraktuj monitorowanie finansów jak codzienne odczytywanie poczty. Powinna stać się Twoim nawykiem i drogowskazem dla nowych projektów.
Jak poprawić płynność finansową spółki – podsumowanie
Płynność finansowa, w tym dostęp do gotówki potrzebnej na pokrycie codziennych kosztów to paliwo dla Twojego biznesu. Tracąc nad nimi kontrolę, tracisz szanse na wzrost i realny rozwój. Od tego, jak skutecznie zarządzamy pieniędzmi w firmie, zależy bardzo wiele. Warto podejmować współpracę z doświadczonymi biurami rachunkowymi, dla których te kwestie są równie ważne. Wiele zależy od Twojego podejścia. Jeśli szukasz wsparcia ekspertów, zapraszamy do EFEKTA.