Księgowi i doradcy w EFEKTA Biuro Rachunkowe

Fundacja rodzinna

Od 22 maja 2023 roku w Polsce pojawiła się możliwość tworzenia tzw. fundacji rodzinnych. Twór ten, obecny od dawna w wielu krajach, jest w polskim prawodawstwie czymś zupełnie nowym- stąd z jednej strony duże zainteresowanie tą formą prawną, z drugiej- wiele pytań i wątpliwości dotyczących tego tematu.

Najogólniej mówiąc, fundacja rodzinna ma na celu:

  • chronić majątek rodzinny oraz zarządzać nim zgodnie z życzeniem fundatora;
    Warto tu zaznaczyć, że majątek wniesiony do fundacji nie zostanie obciążony żadnymi roszczeniami w stosunku do jej fundatora, powstałymi po założeniu fundacji (z wyjątkiem obowiązku alimentacyjnego).
  • zapewnić sukcesję i ciągłość funkcjonowania w przypadku śmierci fundatora (pominięcie procedur spadkowych, uniknięcie przypadkowych, nieoptymalnych sukcesji).

W fundacji rodzinnej fundator powierza majątek rodzinny (fundusz założycielski nie może być mniejszy niż 100 000 zł) fundacji, która ma za zadanie nim zarządzać. Sama fundacja posiada osobowość prawną, ma zarząd i organy decyzyjne. Może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie określonym prawem. Beneficjenci, czyli zazwyczaj rodzina fundatora (ale może to być również sam fundator, organizacja pożytku publicznego, dowolna osoba fizyczna) korzystają ze środków wypłacanych przez fundację.

Fundację rodzinną można założyć poprzez:

  • akt założycielski;
  • testament.

Co kluczowe, fundacja rodzinna okazuje się być rozwiązaniem bardzo korzystnym od strony podatkowej. Do najważniejszych korzyści podatkowych należą:

  • odroczenie zapłaty CIT
    W przypadku fundacji rodzinnej, podobnie jak przy CIT estońskim, obowiązek zapłaty CIT powstaje dopiero przy wypłacie świadczeń beneficjentom. Do czasu wypłaty świadczeń, fundacja rodzinna może obracać aktywami bez pomniejszania osiągniętych zysków o podatek dochodowy – a to znacznie większa płynność finansową.
  • CIT w wysokości 15% przy wypłatach
    Wypłacając świadczenia na rzecz beneficjentów, fundacja płaci CIT w wysokości 15%.
  • częściowe lub całkowite zwolnienie z PIT dla beneficjentów
    Przy wypłacie środków beneficjentom, beneficjenci są zwolnieni z podatku PIT, o ile należą do tzw. „grupy zero” w stosunku do fundatora, czyli najbliższej rodziny (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym/ macocha) bądź opłacają PIT w wysokości 15% (pozostali beneficjenci).

Warto jednak zaznaczyć, że fundacja rodzinna nie jest w stanie zastąpić np. spółki, ze względu na fakt, że zakres prowadzonej przez nią działalności jest ściśle określony w ustawie.

Powyższy opis w dużym skrócie przedstawia główne cele i założenia fundacji rodzinnej. Warto pochylić się nad tą tematyką, bo założenie fundacji rodzinnej może okazać się dla Ciebie dobrym sposobem na zabezpieczenie majątku i zagwarantowanie trwałego i stabilnego rozwoju Twojego przedsiębiorstwa w horyzoncie wielopokoleniowym.

Co jednak kluczowe- decydując się na założenie fundacji rodzinnej- warto powierzyć to profesjonalistom. Tylko to daje gwarancję, że cały proces będzie przeprowadzony sprawnie oraz zgodnie z wszelkimi przepisami oraz terminami.

W Biurze Rachunkowym Efekta posiadamy specjalistów z dziedziny rachunkowości, doradców podatkowym, a także ściśle współpracujemy z kancelariami prawnymi. Naszym Klientom oferujemy kompleksowe wsparcie, a w przypadku fundacji rodzinnych pełną obsługę:

  • założenie fundacji rodzinnej;
  • obsługę księgową fundacji rodzinnej oraz pełne wsparcie księgowo- prawne podczas jej trwania.

Decydując się na współpracę z nami, masz gwarancję obsługi księgowej na najwyższym poziomie.