EFEKTA Biuro rachunkowe Warszawa Svietlana Stanislavishyna

Biuro Rachunkowe EFEKTA Sp. z o.o.

Warszawa Centrum i Wilanów
+48 22 403 40 98
+48 604 501 507
biuro@efekta.waw.pl

Łódź:
+48 600 256 400

CIT Estoński

CIT estoński to forma opodatkowania wprowadzona w polskim systemie podatkowym w 2022 roku, jako forma opodatkowania prostsza i bardziej przejrzysta. Od tego czasu, ze względu na swoją prostotę i konkurencyjność stawek, cieszy się on wśród podatników niesłabnącą popularnością. Z drugiej strony, ze względu na to, że jest to model stosunkowo nowy, tematyka związana z CIT estońskim wciąż generuje wiele pytań i wątpliwości, choćby związanych z warunkami wejścia w tą formę rozliczeń, zasadami rozliczeń oraz obowiązującymi terminami.

W Efekta posiadamy duże doświadczenie w zakresie CIT estońskiego. Stworzyliśmy dedykowany zespół, zajmujący się wyłącznie księgowością firm rozliczających się w oparciu o CIT estoński. Dlatego też jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową obsługę w tym zakresie, doradzić, czy w danym przypadku warto wybrać tą formę rozliczeń, pomóc przy niezbędnych formalnościach, a także dbać o prowadzenie księgowości zgodnie z panującymi regulacjami i w obowiązujących terminach.

Czym jest CIT estoński?

W dużym skrócie, CIT estoński jest modelem zapożyczonym z Estonii. Polega on na tym, że firma opłaca CIT dopiero przy wypłacie zysku. Główną ideą wprowadzenia tego rozwiązania jest nie pobieranie podatku tak długo, jak dochód zostaje w spółce. Zwiększa to płynność finansową i daje to firmie przestrzeń przeznaczenia większych sum na rozwój i inwestycje- i taka była idea wprowadzenia tej formy opodatkowania.

Co ważne, firmy rozliczające się w oparciu o CIT estoński nie mają obowiązku cyklicznego opłacania CIT, co minimalizuje obowiązki księgowo- rachunkowe. Dodatkowo, stawki przy CIT estońskim są bardziej korzystne niż w przypadku CIT na zasadach ogólnych.
Kto może skorzystać?

Obecnie z CIT estońskiego korzystać mogą spółki z o.o., spółki akcyjne, a także spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz proste spółek akcyjnych- stąd nazwa tej formy opodatkowania: „ryczałt od dochodów spółek”.

Firma chcąca rozliczać się w oparciu o CIT estoński, musi spełnić jednocześnie następujące warunki:

  • wszyscy udziałowcy muszą być osobami fizycznymi,
  • spółka musi zatrudniać minimum 3 pracowników na umowę o pracę (poza udziałowcami),
  • co najmniej 50% przychodów firmy powinno pochodzić z działalności operacyjnej.

Dodatkowo, firma chcąca skorzystać z CIT estońskiego musi złożyć w odpowiednich terminach zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy opodatkowania na formularzu ZAW-RD. Pamiętajmy, że nowo powstała spółka również może zostać płatnikiem CIT estońskiego.

Główne zalety?

CIT estoński może być rozwiązaniem atrakcyjnym z kilku powodów:

  • Zwiększenie płynności finansowej
    Podatnicy CIT estońskiego nie płacą podatku od uzyskiwanego dochodu- opodatkowaniu podlega wyłącznie zysk przeznaczony na wypłatę dla wspólników. Do momentu, gdy zysk pozostaje w firmie- nie ma konieczności zapłaty podatku, co zwiększa płynność finansową i pozostawia większą przestrzeń na nakłady inwestycyjne.
  • Konkurencyjne stawki
    Warto podkreślić, że efektywna stopa opodatkowania w przypadku firm rozliczających się wg CIT estońskiego jest istotnie niższa, porównując do klasycznego CIT. Przykładowo, tzw. mali podatnicy zapłacą 20% podatku dochodowego od wypłaconego zysku (w przypadku klasycznego CIT- ok. 26%), z kolei większe podmioty – 25% (na klasycznym CIT byłoby to ok. 34%).

W czym możemy Ci pomóc?

Biuro rachunkowe Efekta to zespół profesjonalistów z obszaru rachunkowości oraz doradztwa podatkowego. Współpracujemy również ściśle z kancelariami prawnymi. Aby zagwarantować najwyższą jakość usług, stworzyliśmy zespół dedykowany obsłudze naszych klientów rozliczających się wg CIT estońskiego.

Co oferujemy:

  • pomożemy wybrać najkorzystniejszą dla naszych Klientów formę opodatkowania,
  • zweryfikujemy wymogi formalne konieczne do przejścia na CIT estoński, doradzimy jak je zrealizować,
  • złożymy zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego urzędu skarbowego,
  • zagwarantujemy obsługę księgową zarówno na etapie przejścia na CIT estoński, jak i bieżącą obsługę księgową już w trakcie rozliczania się na podstawie CIT estońskiego,
  • oferujemy wsparcie podatkowo- prawne.

Wybierając nasze biuro mają Państwo pewność, że całość Państwa rozliczeń będzie prowadzona przez ekspertów w tej tematyce, zgodnie z wszelkimi przepisami podatkowymi oraz w obowiązujących terminach.

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że Twoja księgowość jest w rękach profesjonalistów, skorzystaj z usług Biura Rachunkowego Efekta.